Kas ir psihodinamiskā psihoterapija?
Autors: Psihoterapijas rezidente dr. Katrīna Sāre
Psihodinamiskā psihoterapija ir terapijas veids, kas sakņojas psihoanalītiskajās teorijās un pievēršas neapzinātajiem procesiem, kas ietekmē cilvēka domāšanu, uzvedību un emocijas. Tā cenšas atklāt un izprast agrākajās pieredzēs un attiecībās veidojušos modeļus, kas var ietekmēt cilvēka dzīvi un attiecības tagadnē.
Psihodinamiskā terapija balstās uz darbu ar pacientu, kurā tiek izpētīti iekšējie konflikti, aizsardzības mehānismi un zemapziņas procesi. Terapijas mērķis ir palīdzēt pacientam iegūt lielāku izpratni par sevi, savām emocijām un attiecību modeļiem, kas iemieso dažādus priekšstatus par sevi un citiem, kuri var radīt atkārtojošos attiecību sarežģījumu paternus.
Tomēr psihodinamiskā pieeja aptver ne tikai konfliktus, bet arī situācijas, kurās cilvēkam trūkst psihisko resursu, lai justos stabils un pilnvērtīgs. Šādos gadījumos cilvēks var būt ļoti atkarīgs no apkārtējo cilvēku reakcijām, atbalsta, lai uzturētu savu emocionālo līdzsvaru.
Terapijas sesijas parasti notiek reizi vai vairākas reizes nedēļā atkarībā no pacienta vajadzībām un terapijas mērķiem. Tā ir brīvi plūstoša saruna, kurā psihoterapeits ar jautājumiem, interpretācijām un atgriezenisko saiti palīdz pacientam izpētīt dziļāk apslēptus emocionālos procesus. Bieži uzmanība tiek pievērsta sapņiem, spontāniem izteikumiem un pacienta attiecībām ar psihoterapeitu, kas var atspoguļot citus attiecību modeļus pacienta dzīvē.
Terapijas procesā tiek izmantotas brīvās asociācijas, kad pacients tiek aicināts runāt par jebko, kas ienāk prātā, pat ja tas šķiet nesvarīgi vai nepiemēroti. Sapņu analīze palīdz interpretēt sapņu saturu, lai atklātu neapzinātas domas un jūtas. Attiecības ar psihoterapeitu var atspoguļot pagātnes attiecības, un tās tiek izpētītas terapijas gaitā, kas palīdz pacientam labāk izprast savas reakcijas un emocijas. Tāpat tiek analizēti aizsardzības mehānismi, kas neapzināti palīdz izvairīties no nepatīkamām jūtām vai atmiņām.
Psihodinamiskā psihoterapija var būt ilgtermiņa, ja mērķis ir dziļas personības izmaiņas, vai arī īstermiņa (16 sesijas), ja tiek risināta kāda konkrēta dzīves situācija vai problēma, kas rada ciešanas. Parasti psihoterapeits un pacients, uzsākot sadarbību pēc izvērtēšanās sesijām, noslēdz vienošanos par terapijas mērķiem, ilgumu, vietu, biežumu, samaksu un citiem nozīmīgiem aspektiem, lai nodrošinātu skaidrus un abpusēji saprotamus psihoterapijas nosacījumus.
Psihodinamiskā psihoterapija prasa pacietību un ilgstošu darbu ar sevi. Dažreiz sākotnēji var rasties pastiprināta emocionālā diskomforta sajūta, jo tiek atklātas neapzinātas sāpīgas tēmas. Tomēr ilgtermiņā psihoterapija var palīdzēt izprast un pārstrādāt pagātnes pieredzes, uzlabot attiecības un veidot stabilāku un apzinātāku pašizjūtu. Šī terapijas metode ir vērtīga tiem, kuri vēlas ne tikai atrisināt konkrētas problēmas, bet arī padziļināti izprast savu personību, emocijas un pilnveidoties.