Sākot ar ballītēm līdz rītausmai un beidzot ar sarežģītu raksturu profesoriem, studiju laiks ir perfekta izdevība, lai izbaudītu dzīvi, iemācītos turpmākajai dzīvei daudz noderīgā, kā arī tiktu beidzot skaidrībā ar migrēnu. Migrēna noteikti nepadarīs šos intensīvos dzīves gadus vienkāršākus, bet viņai noteikti nevajadzētu stāties ceļā taviem panākumiem!
Studijas ir kas daudz vairāk kā vien lekciju un semināru apmeklējumi, grupu un laboratorijas darbi. Atrast līdzsvaru starp veselīgu studenta dzīvi un migrēnu ir tik pat svarīgi, cik atrast harmoniju starp skolu, darbu un izklaidēm.
Ar smagu darbu un neizmērojamu atbalstu no draugiem, ģimenes un skolas pārstāvjiem man izdevās tikt cauri maniem smagākajiem - augstskolas - gadiem ar izcilību un neskaitāmām lieliskām atmiņām! Ja es varēju, tad varēsi arī Tu, pat ja tas būs smagi, laikietilpīgi un reizēm beigsies ar kārtējo slimnīcas apmeklējumu.
Ja doma vien par studiju semestri ar migrēnu dara Tevi vai traku, šie padomi ļaus Tev relaksēties, atvilkt elpu un pārliecinās, ka arī Tu vari izbaudīt to jautrību, ko piedāvā studiju gadi. Jo mājasdarbiem un migrēnai nevajadzētu aizņemt visu Tavu brīvo laiku, kas oriģināli bija paredzēts socializēšanās aktivitātēm.
1. Izveido savu drošības tīklu ar draugu un kursa biedru palīdzību.
Augstskolas un universitātes piedāvā dažādas domubiedru grupas, pašpārvaldes un pasākumus, kur iesaistīties un satikt daudz līdzīgi domājošus studentus. Bet, ja Tevi nomoka migrēna, pārliecinies, ka Tu neuzņemies vairāk, kā vari panest. Tāpat centies jau no paša sākuma rast kontaktu ar tiem cilvēkiem, uz kuriem vari paļauties, ja migrēna pieprasa savu. Vislabākie draugi ir tie, kuri Tevi atbalstīs un nespiedīs darīt vairāk, nekā Tu spēj vai vēlies! Un Tev vienmēr jāpatur prātā gan savas, gan migrēnas spēju robežas.
Draugi, uz kuriem Tu vari paļauties, palīdzēs Tev gan skolas darbos, gan ārpus tās. Turklāt pastāv diezgan liela iespēja, ka Tu tur satiksi arī citus “migrēniķus”. Bieži vien gadās tā, ka visprecīzāk Tevi spēj saprast vien tie, kas paši gājuši kam līdzīgam cauri. Tādēļ nebaidies iniciēt atbalsta grupu veidošanu - tas palīdzēs gan tikt vieglāk uz priekšu iekavētajās mācību vielās, gan gūt kādu praktisku padomu, kas var noderēt cīņās ar migrēnu. Apzināšanās vien, ka ir arī citi, kas jūtas tāpat kā Tu, reizēm spēj celt Tevi spārnos (vai vismaz uzsliet uz kājām pēc smagākiem migrēnas uzbrukumiem).
2. Esi patiess un atklāts ar saviem istabas/dzīvokļa biedriem.
Visticamāk, ka Tev nāksies dalīt savu dzīvojamo telpu ar vēl kādu, tamdēļ jo īpaši svarīgi ir būt atklātam par savām problēmām un vajadzībām.
Vienmēr laba doma ir sasaukt mazo iedzīvotāju sapulcīti, kurā jūs visi pārrunātu savus noteikumus un prasības. Veselība nav joka lieta un neviens negrib ciest citu neuzmanības vai vienkārši neziņas dēļ, tāpēc izklāstiet katrs savas specifiskās prasības, lai visi varētu dzīvot kopā saticīgi un laimīgi. Ir pilnīgi normāli lūgt saviem istabas vai dzīvokļa biedriem nesmēķēt iekštelpās vai tieši zem Taviem logiem, kā arī lieki netrokšņot nakts miera stundās!
Ne visi būs saskārušies ar migrēnas pacientiem, tāpēc nekautrējies sniegt nelielu ieskatu migrēniķu dzīvē. Izskaidro arī savu īpašo jutīgumu - ja skaļa uzvedība naktīs citiem varbūt ir vienkārši kaitinoša, Tev tā var izsaukt apokaliptiskas sekas Tavā ķermenī - jo īpaši galvā! Ja Tavam istabas biedram nav migrēnas, ļoti iespējams, ka ne pārāk liela uzmanība tiks pievērsta tādām niansēm kā temperatūra un gaisma. Bet ja Tev šie ir migrēnas provocējošie faktori - pastāvi par savu labsajūtu! Ja aromātiskā svece Tev rada diskomfortu - runā par to! Rūpes par savu labsajūtu veselības vārdā nav ne nepieklājīga, ne rupja rīcība, ja vien tas tiek pasniegts, respektējot arī otru pusi. Ja Tavs istabas biedrs bieži vien atstāj istabu vai nāk Tev jebkādā veidā pretī, lai tikai Tu varētu justies kaut nedaudz labāk, neaizmirsti pateikties par to! Skaista kartiņa, šokolādes tāfelīte vai cepumi, varbūt vienkārši labi vārdi un sirsnīga pateicība noderēs labu attiecību veidošanā un turpmākā sadarbībā! Esi pateicīgs, ja cilvēks Tev pretim izrāda vēlmi palīdzēt un ir empātisks!
3. Zini sevi - zini savus limitus!
Augstskola no Tevis pieprasīs maksimumu, kā arī piedāvās neskaitāmas papildu iespējas, ja nu Tev ir atlicis kāds brīvāks brīdis un ir vēlme sevi vēl noslogot. Tas galu galā var viegli novest pie pārmērībām. Ir ļoti svarīgi izprast savu personīgo migrēnu un visas viņas nokrāsas. Ja Tu iemācīsies, kuri ēdieni, aktivitātes, skaņas vai gaismas, alkohola vai tabakas izstrādājumu lietošana izsauc Tavu migrēnu, Tu ātri vien iemācīsies, kuras izvēles Tev nodrošinās vislabāko (bez-migrēnas) pašsajūtu.
Galvenais ir neaizmirst, ka Tava veselība nāk pirmajā vietā - gan pirms sociālās dzīves, gan arī akadēmiskās! Ja Tev nepieciešams staigāt keponā, zem milzu kapuces un saulesbrillēs, kā arī staipīt līdzi mugursomu, pilnu ar našķiem un uzkodām, lai tikai spētu izturēt intensīvo ikdienu un justos labi, tad dari tā! Tev nebūs ne laika, ne vēlmes smagajā studiju un jo īpaši eksāmenu laikā cīnīties ar migrēnu un uztraukties par to, ko citi padomās!
Veselīga bez-migrēnas dzīve studiju laikā ir vērta vairāk par tām ballītēm, ko Tev nāksies reizēm laist gar degunu. Viena no sāpīgajām atziņām, ko ātrāk vai vēlāk iegūsi, - Tu nespēsi turēt līdzi saviem bez-migrēnas draugiem akadēmiskajā un sociālajā dzīvē reizē. Un, lai gan Tava studiju dzīve atšķirsies no citu studentu dzīves, tas galīgi nenozīmē, ka Tev nevarēs būt ļoti jautras atmiņas par šeit pavadīto laiku, kā arī milzīgs prieks par paveikto darbu un veiksmīgi iegūto diplomu!
4. Vai mācībspēks Tevi respektē?
Tavu pieredzi ļoti lielā mērā ietekmēs attiecības ar pasniedzējiem. Tavas akadēmiskās atslēgas pievīlēšana veiksmes slēdzenei ir vislielākajā mērā atkarīga no pasniedzēju attieksmes un žēlastības. Cik viņi būs pretimnākoši un saprotoši par biežākiem vai retākiem skolas kavējumiem būs viena no svarīgākajām tēmām, ko Tev nāksies cilāt. Centies izveidot un uzturēt labu kontaktu ar visiem pasniedzējiem, ja nepieciešams - informē viņus arī ārpus klases rāmjiem, ja tas draud ietekmēt Tavas mācības.
Gluži tāpat kā Tavi istabas/dzīvokļa biedri, arī mācībspēki novērtēs Tavu pateicību, semestra beigās pasniedzot viņiem ar roku rakstītus “paldies” vārdus. Tā ir lielāka iespēja, ka viņi Tevi atcerēsies un respektēs arī turpmāk, varbūt pat palīdzēs ar rekomendācijām pēc Tavas absolvēšanas!
Lai gūtu respektu, pārliecinies, ka nekavē nevienu lekciju, kad jūties labi. Tāpat centies apmeklēt fakultatīvās stundas, lai pēc iespējas vairāk nodzēstu iekavētos termiņus. Ja jūties komfortabli, atklāj savam pasniedzējam pēc iespējas vairāk par savu migrēnu, lai veidotu par to labāku izpratni un, iespējams, veicinātu lielāku empātiju. Dari pasniedzējiem zināmu, ka Tu esi gatavs ieguldīties papildus, lai tikai tiktu galā ar abām: akadēmisko un migrēnas dzīvi!
5. Nekad nekaunies sevis!
Gluži tāpat kā tu iegūsi daudz labus draugus un saprotošus pasniedzējus, kas vēlēsies Tev palīdzēt, diemžēl Tev nāksies reizēm vērot savu zīmogu uz pieres “migrēniķis”. Kā par nelaimi, sabiedrības zināšanas par migrēnu vēl joprojām ir nepietiekošas, līdz ar ko bieži vien var sastapties ar izpratnes trūkumu un visu, kas no tā izriet. Īpaši, ja Tev ir hroniska migrēna. Bet migrēna ir ģenētiska, neiroloģiska slimība – tā nav mūsu vaina! Tā nav kaprīze!
Ir jābūt spēcīgai personībai, lai iegūtu augstākās izglītības diplomu ar migrēnu! Bet arī pati dzīve migrēniķiem nav no tām vieglākajām. Atceries, ka Tu neesi viens šajā pārbaudījumā un ne Tev vienam ir šis zīmogs uz pieres, bet tam nevajadzētu Tevi atturēt no dzīves baudīšanas! Uzturies tādās kompānijās, kurās Tevi ceļ uz augšu nevis gremdē, izdari labākās un gudrākās izvēles ik dienas un dzīvo saskaņā ar sevi, savu veselību un migrēnu. Tad arī dzīve rādīsies krāsaināka un ikdiena - priecīgāka!
- Olivija Rehbergera
Avots: https://migraineagain.com/success-college-with-migraines/
Dalies