Publikācijas

Vai akupunktūra var palīdzēt pret migrēnu?

Ārija Cipruse(Akupunktūras ārste)

Vai akupunktūra var palīdzēt pret migrēnu? Cik gan efektīva tā patiesībā ir? Vairākos klīniskajos pētījumos pierādīts, ka akupunktūra ir droša dabiskā terapija cīņā ar migrēnu. 

Piemēri, kas apstiprina akupunktūras efektivitāti

Migrēnas lēkmju ārstēšanai ir pieejama vesela virkne alternatīvu ārstēšanas terapiju, taču ir vērts ņemt vērā, ka gan ne visas metodes būs piemērotas ikvienam, kas sirgst ar migrēnu. Ir veikti dažādi pētījumi, kuros pierādīts – pastāv samērā daudz un efektīvu alternatīvo metožu un viena no šādām ir akupunktūra.

Vēl ilgi pirms mūsdienu farmaceitiskās ārstēšanas, tradicionālā ķīniešu medicīna ar akupunktūras palīdzību mazināja migrēnas izraisītās galvassāpes un diskomfortu. Akupunktūra ir smalku adatu ievietošana cilvēka ādā, skarot noteiktus ķermeņa punktus, ko mēdz dēvēt arī par “enerģijas līnijām”.

Qi ir enerģijas spēks, kas plūst cauri ķermenim pa noteiktiem kanāliem jeb meridiānām. Kad noteiktas enerģijas plūsmas tiek traucētas, organismā veidojas disbalanss, kas veicina dažādu sāpju un slimību, tostarp, migrēnas izpausmi un attīstību. Ar akupunktūras palīdzību ir iespējams atjaunot Qi plūsmu un līdz ar to arī kopējo ķermeņa līdzsvaru.

Rietumos pēdējo gadu laikā akupunktūra ir kļuvusi ļoti populāra – tā ir viena no alternatīvajām ārstēšanas metodēm, kas palīdz pārvaldīt arī tādas hroniskas slimības kā migrēnu, kairinātu zarnu sindromu un citas.

Kas apliecināts klīniskajos pētījumos?

Vienā no pētījumiem tika salīdzinātas divas bez auru migrēnas ārstēšanas metodes – patiesā akupunktūra (no angļu valodas true acupuncture - TA) ārstniecības metode un kontroles akupunktūra (saukta arī par placebo akupunktūru vai izspēles akupunktūru). Pētījuma rezultāti tika publicēti 2008. gadā, žurnālā “Galvassāpes”. Pētījuma laikā visiem dalībniekiem bija atļauts mazināt migrēnas lēkmes ar rizatriptānu (galvassāpju medikaments).

Iegūtie rezultāti apliecina, ka patiesā akupunktūra kopā ar rizatriptānu ir visefektīvākais migrēnas lēkmju novērsējs, salīdzinot ar citām kombinācijām, piemēram, rizatriptānu kopā ar rituālo kontroles akupunktūru, rizatriptānu kopā ar standarta kontroles akupunktūru vai rizatriptāns bez kādas akupunktūras metodes.

Rezultātā tika secināts, ka tradicionālās akupunktūras metode ir visedektīvākā migrēnas profilakses terapijai. Akupunktūras veidiem var būt nozīmīga loma migrēnas lēkmju novēršanas efektivitātē, tādēļ ikvienam, kuru ikdienā piemeklē spēcīgas galvassāpes, ir jāatrod piemērotākais veids atbilstoši savai situācijai. Daudziem cilvēkiem akupunktūras terapija ir viens no retajiem ne-farmakoloģiskajiem veidiem, kas palīdz cīnīties pret migrēnu.

Citi pētījumi, kas apliecina akupunktūras efektivitāti migrēnas ārstēšanā

Ir veikti neskaitāmi kontroles pētījumi, lai pārbaudītu akupunktūras efektivitāti migrēnas lēkmju ārstēšanā. Vairums pētījumu dalībnieku ir apliecinājuši, ka migrēnas lēkmju ārstēšana ar akupunktūras metodi ir daudz efektīvāka, nekā tad, ja migrēna netiek vispār ārstēta vai ir mēģināts likvidēt tikai tās radītās sekas.

Dažos gadījumos pierādīts, ka akupunktūra ir tikpat efektīva, cik ārstēšana ar profilaktisko medikamentu palīdzību, turklāt tai ir mazāk nevēlamo blakusparādību. Bieži sastopamo migrēnas profilakses medikamentu blakusparādības rada izteiktu diskomfortu un ietekmē dzīves kvalitāti, piemēram, var būt svara pieaugums, kakla sāpes un pat traucēta atmiņas darbība.

Ir novērota arī fiktīvās jeb placebo akupunktūras procedūras ietekme, kas līdzīgi, kā jau iepriekš tika minēts – uzrādīja migrēnas lēkmju samazināšanos, pildot līdzīgu funkciju kā tradicionālie medikamenti, tomēr efektivitātes ziņā placebo akupunktūra nav salīdzināma ar patiesās akupunktūras terapijas radīto efektu.

Akupunktūras metode migrēnas lēkmju mazināšanā ir droša un efektīva alternatīva tradicionālajiem farmaceitiskajiem ārstēšanas veidiem, kā arī šo terapiju var izmantot arī līdztekus tradicionālajām ārstēšanas metodēm. Akupunktūra var palīdzēt gan pārvarēt migrēnas lēkmes, gan arī mazināt sāpes un diskomfortu.

ASV gaisa spēki 2017. gadā paziņoja, ka akupunktūras metode tiek izmantota pat uz kaujas lauka, šādā veidā sniedzot palīdzību karavīriem.

Taču, neraugoties uz akupunktūras pozitīvo ietekmi migrēnas sāpju mazināšanā, pilnībā tomēr nav pierādīts, kā tieši šī metode darbojas sāpju mazināšanā. Viena no teorijām liecina, ka sāpju mazināšana tiek panākta tad, kad pēc akupunktūras veikšanas tiek atbrīvots liels daudzums pozitīvo neirotransmiteru, piemēram, endorfīns, serotonīns, noradrenalīns un citi. Šī labo-sajūtu ķīmisko vielu plūsma laika gaitā, iespējams, varētu izmainīt to, kā smadzenes apstrādā sāpes.

Akupunktūrai – zems riska slieksnis

Akupunktūras metodes pielietošana migrēnas ārstēšanā var izraisīt tādu pašu risku kā tad, ja ar šo pašu metodi tiktu ārstēta cita slimība. Pirmkārt, ja tiek veikta elektrostimulācija, tad akupunktūras procedūru nebūs iespējams veikt. Otrkārt, akupunktūru nevajadzētu veikt arī tiem, kas cieš no asins recēšanas traucējumiem. Ja grūtniecības laikā sieviete vēlas veikt adatu terapiju, ir jāievēro piesardzība, speciālists pieņems lēmumu par efektīvāko terapijas veidu.

Adatu terapija, ko veic kvalificēts ārsts, ir izrādījusies veiksmīga alternatīvā terapija cīņā pret migrēnu. Akupunktūra ir kā papildu terapija, ko iespējams apvienot ar galvassāpju vai pretsāpju medikamentiem, sasniedzot pārsteidzoši labus rezultātus. Ja meklējat jaunas terapijas vai alternatīvas palīdzības iespējas – akupunktūras terapija varētu būt tā vērta!

Raksta avots: https://migraineagain.com/acupuncture-for-migraine/

Veselības centrā Vivendi adatu terapiju veic akupunktūras ārste Ārija Cipruse.

Kategorijas