Publikācijas

5 pusaudžu atkarības, ko bieži vien neuzskatām par nopietnām

Pusaudži ir mainīgi – dažkārt viņi ir īgni, drūmi, atsakās mācīties, citkārt – centīgi un paklausīgi. Nereti pusaudži ātri atrod un tikpat žigli pamet savus hobijus, taču tas ir normāls sevis izpētīšanas process, kas nepieciešams viņu personīgajai attīstībai. Uzmanība jāpievērš tad, ja kāds no hobijiem vai ieradumiem paliek pārāk svarīgs un aizņem arvien vairāk laika. Zemāk ir apkopotas 5 pusaudžu atkarības, ko bieži vien neuzskatām par nopietnām, līdz ir jau par vēlu, lai atrisinātu samilzušās problēmas.

Vai tava pusaudža iecienītākās izklaides kļūst par atkarībām? Iemācies atpazīt atkarību pazīmes un nebaidies iejaukties, ja kaut kas iziet ārpus kontroles. 

 1. Neveselīgs ēdiens

Grūti sastapt pusaudzi, kurš labprāt un ar prieku ēstu veselīgu pārtiku, piemēram, dārzeņus. Pusaudžiem patīk baudīt savu, kaut limitēto, neatkarību, tāpēc nereti kabatas nauda tiek tērēta, lai kopā ar draugiem panašķētos ar čipsiem vai kādu McDonalds komplektiņu. Tas ir normāli un ne vienmēr par to jāsatraucas, it īpaši tāpēc, ka lielākoties pusaudži ir diezgan aktīvi, daudz nodarbojas arī ar sportu. 

Taču, ja novēro, ka tavam pusaudzim riebjas jebkas, kas ir saistīts ar veselīgu dzīvesveidu, tai skaitā, veselīgu ēšanas paradumu ievērošanu, ir uzmanīgāk jāapdomā, ko celsi galdā. Diemžēl, mūsdienu ēšanas kultūras iespaidā vecāki bieži vien nepietiekoši novērtē neveselīgu ēšanas paradumu sekas, kā rezultātā rodas aptaukošanās, attīstās diabēts, koronārās sirds slimības u.c. problēmas. Neveselīgi ēšanas ieradumi, kas ir iemācīti jau agrīnā vecumā, var izraisīt nopietnas veselības problēmas un paliekošas sekas, ko tavam bērnam būs grūti pārvarēt pieaugušā vecumā. 

Padoms: Rūpīgi un ar piemēriem izskaidro, kādas sekas izraisa neveselīgs uzturs. Nebaidies būt par piemēru un iedvesmas avotu veselīgāku paradumu attīstīšanai. 

2. Sociālie tīkli

Sociālajos tīklos bieži vien tiek atspoguļoti nesasniedzami ideāli – cilvēki reti ievieto bildes, kur viņi redzami neformā vai izskatās nekopti.

Pusaudži, kuri īpaši daudz laika pavada virtuālajā pasaulē, iespaidojas no perfekti radītiem, taču realitātē neeksistējošiem tēliem, kurus veido citi, kā arī paši ir tie, kas mēģina ar bilžu vai video palīdzību atstāt pēc iespējas ideālāku iespaidu par sevi citiem cilvēkiem. Šādas darbības un uzvedība var novest pie nereālistiskas pasaules uztveres, ar laiku nonākot pie nepatiesas atziņas, ka "Visi ir ideāli, tikai es tāds neesmu". 

Mākslīgi uzlabots citu cilvēku dzīves attēls, kā arī tendence izsmiet un pazemot tos, kuri neatbilst sociālo tīklu radītajiem "augstajiem" skaistuma standartiem, ir potenciālā katastrofālā kombinācija, kas pilnībā var sagraut jebkura pusaudža pašvērtējumu. 

Padoms: Atgādini, ka cilvēki internetā atrāda tika to, ko grib, lai redz citi. Tikai iegūtot savu unikālo pieredzi reālajā, nevis online dzīvē un izdarot savus secinājumus, var rasties pareizs un taisnīgs skats uz pasauli. 

3. Alkohols

Nav noslēpums, ka pusaudžiem patīk eksperimentēt ar alkoholu. Viņus bieži vien māc kārdinājums izmēģināt, kā tas ir – justies kā pieaugušajam un tikai retais sapratīs, ka starp viņa vecumu un pilngadību pastāv nozīmīga atšķirība. Ja esi novērojis, ka arī tavs pusaudzis neatsakās no alkohola, uzreiz pievērs tam uzmanību, izrunājot šo jautājumu. Ja alkohola lietošana vēl aizvien turpinās arī pēc sarunas, ir nepieciešama nopietnāka intervence. Ņem vērā, ka vidusskolniekiem alkohols ir daudz pieejamāks, tāpēc par alkoholu un tā radītajām sekām būtu jārunā jau daudz agrāk. 

4. Narkotiku lietošana

Pusaudži bieži aizraujas ar diezgan izplatītām un relatīvi "vieglām" narkotikām, tādām kā marihuāna. Kaut arī zālītes pīpēšana nešķiet tik ļoti dramatiska, ir svarīgi izmantot katru iespēju, lai runātu par narkotiku lietošanu un ietekmi. Ja tas paliek neizrunāts, pat reta, "vieglo" narkotiku lietošana var novest pie nopietnas, sarežģīti ārstējamas atkarības.  

Jāatceras, ka pusaudžu gadi ir tikai vēl attīstības posms, kurā bērns pamazām pārtop par pieaugušo.

Ne vienmēr pusaudži spēj saprast, ka pietiek tikai ar vienu riskantu lēmumu, lai uz mūžu izmainītu dzīvi negatīvā veidā. 

Padoms: Esi godīgs pret savu atvasi, runājot par narkotiku ietekmi un lietošanas sekām. Pusaudzim jau sākotnēji ir jāiemācās investēt sevī tā, lai pats spētu uzņemties atbildību par savu rīcību, apzināti ietekmējot nākotni. Ar sarunām un pareizo pieeju, tavs bērns spēs labāk pieņemt pareizos lēmumus nākotnē. 

5. Video un datorspēles

Datorspēļu parādīšanās izmainīja to, kā bērni atpūšas un pavada savu brīvo laiku. Zināms, ka it īpaši šobrīd, pusaudži retāk dodas pastaigās, kāpj kokos, brauc ar riteni vai dara to, ko mēs bērnībā. Jautrāk un ērtāk taču šķiet sēdēt mājās un mijiedarboties ar ekrānā notiekošo. Kopumā ar datorspēļu spēlēšanu viss ir kārtībā – tā ir lieliska izklaide, kas pat dod ieguvumus. 

Datorspēles pārtop par problēmu tikai tad, ja tas ir vienīgais veids, kā pusaudzis pavada laiku. 

Ja pusaudzim pasliktinās sekmes, ir nepietiekams miegs vai parādās veselības problēmas, jo datorspēles ir kļuvušas par vienīgo un galveno prioritāti, ir pienācis laiks to pātraukt. Esam droši, ka varēsi savam pusaudzim piedāvāt veselīgāku un aktīvāku brīvā laika aizraušanos. 

Pusaudžu atkarības mēdz būt ļoti dažādas. Ja pamani jebkādas uzmācības vai neveselīgas fiksācijas, kas parādās tava bērna dzīvē, apsēdieties un izrunājieties. Bieži vien pusaudžiem ir bail no šāda veida sarunām, tādēļ tai jābūt ikdienišķai ar mērķi izprast, nevis nosodīt un pārmest. Ja nereaģēsi pietiekoši laicīgi, pastāv iespēja, ka visai drīz tev būs jāpalīdz savai atvasei atgriezties atpakaļ realitātē, cīnoties ar atkarības izraisītajām sekām. Daudz labāk ir domāt par problēmu savlaicīgi, pirms vēl hobijs vai iemīļotā izklaide pārtop par uzmācību. 

Avotshttps://www.psyarticles.com/substance-misuse/teenage-addictions.htm


Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz