Publikācijas

Dr. T. Ivaščenko: "Psihoterapeitiskās attiecības var ietekmēt tik ļoti, ka cilvēkam var palikt fiziski labāk, ar sarunas palīdzību un bez medikamentiem ir iespējams pat atbrīvoties no sāpēm"

Dr. Tarass Ivaščenko (Psihoterapeits, psihosomatikas ārsts)

Ikviens no mums reizi pa reizei jūtas nomākts, piedzīvo depresīvas izpausmes vai vienkārši nejūtas "savā ādā". Taču, ja šāda veida izjūtas piemeklē regulāri un tā jūtamies jau ilgu laiku, ir iemesls meklēt speciālista palīdzību. Viens no speciālistiem, kas var palīdzēt pārvarēt grūtus brīžus un atgūt dzīvesprieku, ir ārsts-psihoterapeits. 

Veselības centrā "Vivendi" Tarass Ivaščenko strādā par psihoterapeitu un psihosomatikas ārstu. Psihoterapiju speciālists raksturo kā attiecības starp diviem cilvēkiem, kuru rezultātā pacients var dziļāk ieskatīties sevī un rast resursus sākt mainīt savu dzīvi, attieksmi, uzskatus un emocionālo pasauli. 

"Psihoterapeitiskās attiecības var ietekmēt tik ļoti, ka cilvēkam var palikt fiziski labāk, ar sarunas palīdzību un bez medikamentiem ir iespējams pat atbrīvoties no sāpēm," stāsta speciālists, piebilstot, ka psihoterapeita darbā ir nozīmīga iespēja strādāt komandā ar fizioterapeitiem, psihiatriem, neirologiem un citiem speciālistiem. 

Mūsdienu cilvēka grūtība – pārmērīgs stress

Pie psihoterapeita vēršas cilvēki ar dažāda veida grūtībām un nespēju tās pārvarēt, taču biežākā no tām ir stress un nespēja tikt ar to galā. 

"Mūsdienu cilvēkam ir ārkārtīgi straujš dzīves ritms, kas ne vienmēr ļauj pietiekami izgulēties un atpūsties. Ir ļoti grūti savienot darbu ar atpūtu, laika pavadīšanu kopā ar ģimeni un draugiem, kā rezultātā rodas iekšējie konflikti un ciešanas," uzsver T. Ivaščenko. Pārmērīga stresa izraisītas sekas var būt dažādas – visbiežāk – depresīvas izpausmes un traucējumi. 

"Daudziem cilvēkiem trūkst iemaņu, kā, piemēram, adekvāti, nekaitējot sev, izpaust dusmas vai kā izrādīt mīlestību," ir novērojis speciālists. 

Ir arī gadījumi, kad cilvēks nespēj tikt galā ar kādām emocionālām traumām, kas gūtas bērnībā, piemēram, attiecībās ar vecākiem, līdz ar to pieaugot, var būt sarežģījumi veidot un uzturēt attiecības ar citiem. Daudziem šķiet, ka attiecībās nevajadzētu būt konfliktiem, taču psihoterapeits atgādina, ka arī tie ir normāla parādība, tikai jāapgūst veids, kā konfliktsituācijas pareizi risināt. 

Svarīgi ir ievērot psihoemocionālo higiēnu

Rūpes par psihoemocionālo veselību un labsajūtu ir tikpat nozīmīgas, cik ķermeniskās higiēnas ievērošana, ko mums māca jau no agras bērnības, regulāri atgādinot par biežu roku mazgāšanu vai zobu tīrīšanu, tomēr reti kad cilvēkus māca ievērot psihohigiēnu. 

"Svarīgākais jautājums vienmēr ir par mērķiem, – ja es vēlos nodzīvot ilgu, laimīgu un kvalitatīvu dzīvi, kurā nevēlos justies noguris, kurā varu daudz ko paveikt un radīt, tad par psihoemocionālo higiēnu ir jārūpējas tikpat ļoti, cik par ķermenisko," ir pārliecināts psihoterapeits. 

Nereti novērots, ka cilvēkiem ir tendence nogaidīt līdz pēdējam brīdim un tikai tad meklēt profesionālu palīdzību. Speciālists pastāsta, ka praksē ir bijuši arī tādi gadījumi, kad psihoterapeita palīdzība tiek meklēta tikai tad, kad citu iespēju vairs īsti nav. Pacients nāk ar domu, ka tāpat jau vairs nav, ko zaudēt. Tomēr pēdējā laikā tendence nogaidīt līdz pēdējam mirklim pakāpeniski izzūd, un cilvēki jau daudz ātrāk sāk meklēt palīdzību. 

Psihohigiēnu var apgūt, apmeklējot psihoterapeitu, tomēr tas, cik ilga būs terapeitiskā sadarbība, ir atkarīgs no katra konkrēta cilvēka, esošās situācijas, mērķiem, jo, kā stāsta ārsts, it visiem terapeitiskajiem procesiem ir jābūt kādam realizējamam mērķim, citādi tā vienkārši ir saruna. Viens no galvenajiem ārsta uzdevumiem ir panākt, lai cilvēkam vairs nebūtu nepieciešama psihoterapeitiska palīdzība, ka cilvēks ar grūtībām un dažādiem izaicinājumiem spēj tikt galā paša spēkiem, izmantojot savus iekšējos resursus. Šāda atziņa arī Tarasam kā ārstam sniedz vislielāko gandarījumu, it īpaši brīžos, kad redzams, kā cilvēkam atkāpjas pārmērīgas psihoemocionālās sāpes, un pacients atnāk uz vizīti, lai pateiktu, ka vairāk nav nepieciešama terapeita palīdzība. 

Pārmaiņas ir zvana attālumā

"Psihoterapeiti bieži vien nezina, kas pēc terapijas notiek ar pacientiem, jo ne visi dod ziņu par sevi. Cilvēki, kuri pēc tam pastāsta, ka viņu dzīve ir uzlabojusies, ka viņiem izdodas realizēt savus mērķus un viņi jūtas laimīgi, sniedz man vislielāko prieku par paveikto," atklāj iecienītais ārsts-psihoterapeits. Tas ir nozīmīgs solis uz priekšu, kad cilvēks pats saprot, ko vēlas un arī apzinās pašu svarīgāko – kas ir jādara, lai būtu laimīgs. 

Saprotams, ka ne visiem ir viegli saņemties pirmajai vizītei pie psihosomatikas speciālista vai psihoterapeita, bet pieejas var būt dažādas. Cilvēks pats var sākt stāstīt par savām grūtībām, fiziskajām un emocionālajām ciešanām vai arī var uzticēties ārstam ar domu, ka speciālists visu pajautās un noskaidros. Ja ir kādi izraksti no iepriekš veiktajiem izmeklējumiem, tos noteikti ir vērts ņemt līdzi. 

"Visvienkāršākais, bet tajā pašā laikā visbūtiskākais solis, ko veikt, lai viestu pārmaiņas savā dzīvē un uzsāktu sadarbību ar psihoterapeitu, ir piezvanīt vai uzrakstīt e-pastu," rosina speciālists.

Sabiedrībā pastāv dažādi pieņēmumi un stereotipi, viens no tiem – saruna ar ģimeni, draugiem vai vēl kādiem tuviem cilvēkiem var būt tiktpat efektīva, cik seanss ar psihoterapeitu. 

"Sarunā ar ģimeni vienmēr būs kādas robežas, savi kritēriji un arī konfidencialitātes jautājums. Ļoti bieži cilvēks nevar runāt ar sev tuviem cilvēkiem pavisam atklāti par visām savām slēptajām vēlmēm vai izjūtām, jo uzreiz šķiet, ka līdzcilvēkiem negatīvā veidā mainīsies priekšstats, tiks pazaudēta cieņa tuvinieku acīs," skaidro T. Ivaščenko. 

Saruna ar draugu vai draudzeni, protams, var būt dziedinoša, bet tas ne vienmēr tā var saglabāties ilgstoši, jo cilvēkiem mainās uzskati, vēlmes un arī prioritātes, kas var ietekmēt savstarpējās attiecības. 

"Psihoterapeita apmeklēšana parasti ir ilgtermiņa process ar mērķi atrisināt kādas psihoemocionālas grūtības. Ļoti bieži sarunas ar līdzcilvēkiem palīdz atvieglot sāpes vai mazināt to spiedienu, bet neatrisina patieso problēmu. Nereti cilvēki sniedz dažādus padomus un ieteikumus, balstoties uz savu pieredzi un pārdzīvoto. 

"Mana kā speciālista individuālā pieredze vispār nekādā veidā netuvojas tā otra cilvēka pieredzei, kurš atnācis pēc palīdzības. Es skatos no citādākas perspektīvas – kāds ir cilvēka personības tips, dzīves vēsture, uz kādām pārmaiņām konkrētais cilvēks būtu spējīgs u.tml.

"Tiek pielāgots adekvāts redzējums, caur kuru pats cilvēks var paskatīties uz sevi no vairākiem skatupunktiem, ņemot vērā savas personības iezīmes," teic ārsts. 

Psihoterapeitam ir jāspēj apzināt sajūtas, emocijas un jāietur robežas, bet tajā pašā laikā ir jāpiemīt prasmei just līdzi, būt pieņemošam un cilvēciskam. Strādājot ar cilvēkiem, ir jābūt ļoti lieliem iekšējiem resursiem, spējai uzņemt daudz informācijas, tai skaitā sāpes, bet nepaturēt to sevī. 

Psihoterapijas attīstība nākotnē

Speciālists stāsta, ka nākotnē sagaidāmi daudz dažādi jaunumi neirogrāfijas, neiroregulācijas un neiroprogrammēšanas jomās. 

"Domāju, ka perspektīvā attīstīsies dažādas neirotehnoloģijas – bioķīmiskās ķēdes, neiromediatori, iedarbība uz neironu šūnām, lai ietekmētu un pētītu cilvēku smadzenes. No otras puses man ļoti gribas ticēt, ka viena no pamatvērtībām – psihoterapeitiskā saruna – paliks nemainīga, tāpēc, ka tā ir būtiska komponente, ko nevar aizvietot ar tehnoloģijām. Jau šobrīd ārsti konsultē pacientus, izmantojot dažādas tehnoloģijas, bet nekas nevar aizstāt dziļu, patiesu un dzīvu sarunu klātienē ar cilvēku, kurš vēlas tevi saprast," pauž ārsts-psihoterapeits. 

Jauniešiem, kuri vēl tikai apsver domu savu nākotni saistīt ar psihoterapiju, Tarass iesaka apmeklēt konferences un seminārus, tai skaitā, arī starptautiskos. Ja ir iespēja, tad noteikti doties pie kāda jau profesionāla psihoterapeita, lai mācītos un iedvesmotos. Galvenais ir lasīt, interesēties par šo jomu, attīstīties un jau laikus sākt izkopt savu individuālo stilu. 


Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz