Līga Grīnbauma (Fizioterapeite)
Visbiežāk cilvēkiem rodas jauna apņemšanās uzlabot savu fizisko veselību ar 1. janvāri un vasaras sezonas tuvošanos, kā arī mēdz būt vēlēšanās savā dzimšanas dienā būt labā fiziskā formā. Esmu novērojusi, ka daļai pacientu, kuri uzsākuši fizioterapiju sāpju vai traumas dēļ, pildot terapeitiskos uzdevumus, sākotnējā problēma atrisinās diezgan ātri, līdz ar to pēc akūtā perioda ir daudz grūtāk turpināt iekļaut savā ikdienā vingrošanu, jo jaunā nodarbe nav vēl kļuvusi par ieradumu. Katram nepieciešams individuāls laika periods, lai jaunais ieradums nostiprinātos un kļūtu par neatņemamu dzīvesveida sastāvdaļu. Ja runājam par profilaktisku fiziskās veselības uzturēšanu un uzlabošanu, tad to ilgstoši var turpināt cilvēki, kuriem ir pietiekami spēcīga iekšējā motivācija, savi izvirzītie mērķi, un kuri ir sajutuši to pozitīvo fiziskās un mentālās veselības ieguvumu, ko nodrošina regulāra fiziskā aktivitāte.
Cilvēkiem, kuri vēlas būt fiziski aktīvāki savā ikdienā, vajadzētu saprast savu īsto motivāciju, un, ja šis patiesais iemesls būs pietiekami augsta prioritāte, tad iecerētais izdosies. Iesaku sportot kopā ar kādu domubiedru jeb tā saucamo vingrošanas draugu, jo šis cilvēks varētu sniegt papildu motivāciju neizlaist nodarbības un nepadoties, kad ir noplacis entuziasms. Var izvēlēties kādu no aktivitātes aplikācijām, kuras sūta atgādinājumus un uzmundrinājumus turpināt doties pretī iecerētajam mērķim attiecībā uz fiziskās formas uzlabošanu un pilnveidošanu. Var ierakstīt fiziskās aktivitātes laiku savā plānotājā, lai tas ir kā daļa no dienas kārtības. Tomēr tas viss darbosies tad, ja pašam būs skaidrs savs mērķis.
Speciālists, piemēram, fizioterapeits var palīdzēt atgūt motivāciju, ja fizioterapeitu apmeklē regulāri un ir izveidojusies veiksmīga sadarbība; ja pacients jūt, ka fizioterapeits spējizprast viņa mērķus un palīdz tos sasniegt. Sportošanas rezultāti ir jūtami jau pēc 1 reizes, jo smadzenēs izstrādātie neiromediatori liek cilvēkam izjust gandarījumu par paveikto, prieku pēc fiziskās aktivitātes, un ir tūlītēji labāka koncentrēšanās spēja. Savukārt, tas, cik ilgā laikā būs redzamas vizuālās izmaiņas ķermenī, ir atkarīgas no katra cilvēka individuāli un no izvirzītā mērķa.
Bieži vien cilvēki izvirza sev pārāk augstus mērķus pārāk īsā periodā, kas realitātē nav sasniedzami, līdz ar to jau pēc dažām sportošanas reizēm var gūt traumu neadekvātas slodzes dēļ vai arī padoties, jo nav izdevies izpildīt neatbilstošo treniņa protokolu.
Pirmais noteikums, lai sportošana radītu prieku, ir izvēlēties tādu aktivitāte, kas pašam patīk un vispār ir spējīga konkrētajam cilvēkam sagādāt prieku. Katrs jaunākais treniņa trends noteikti nav piemērots visiem. Otrs svarīgai noteikums ir sākt pakāpeniski, pielāgojot slodzi savam esošajam fiziskās sagatavotības līmenim, pamazām to palielinot. Un, protams, neaizmirst par iesildīšanos un atsildīšanos, lai mazinātu traumu risku! Atceries, ka jebkura veida un ilguma fiziskā aktivitāte nāk par labu Tavam ķermenim. Galvenais, lai tā pašam patīk. Būsim fiziski aktīvi un veseli!