Kognitīvi biheiviorālā terapija ēšanas traucējumiem (KBT-ĒT)

Kognitīvi biheiviorālā terapija ēšanas traucējumiem (KBT-ĒT)

KBT-ĒT ir terapija, kas radīta, lai risinātu dažādas problēmas saistībā ar ēšanu. Tipiskākie gadījumi, ko ir iespējams risināt ar šo terapijas metodi, ir pārēšanās, emocionālā un stresa ēšana, uztura ierobežojumi un nepietiekošs uzturs, neapmierinātība ar ķermeni, pašizraisīta vemšana, pārlieku liela sportošana, zems ķermeņa svars. Kaut arī diagnoze “Ēšanas traucējumi” varētu tikt uzskatīti par galēji kritisku stāvokli un ne visi var ar šādu diagnozi identificēties, patiesībā jebkura no šāda veida sūdzībām ārkārtīgi ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti un ikdienas funkcionēšanu. Tās ietekmē gan fizioloģisko vajadzību apmierināšanu, gan sociālo un attiecību sfēru, gan produktivitāti darbā, finansēs. Terapijas mērķis ir atbrīvoties no šīs traucējošās uzvedības un priekšstatiem, lai pacientam būtu iespēja dzīvot pilnvērtīgu un baudpilnu dzīvi.

Terapijas efektivitāte

Šis terapijas veids ir viens no visvairāk pētītajiem un efektīvākajiem darbā ar ēšanas problēmu psihopatoloģiju. Līdz šim veiktie pētījumi liecina, ka divām trešdaļām pacientu pēc terapijas noslēgšanās vairs nenovēro nekādas ēšanas problēmu sūdzības. Šī terapija ir gana intensīva, specializēta un der visiem ēšanas traucējumu veidiem – anoreksijas, bulīmijas, kompulsīvās pārēšanās, citur nedefinētu ēšanas problēmu pacientu ārstēšanā. Tomēr KBT-ĒT ir arī individualizēta pieeja, ņemot vērā katra pacienta esošo situāciju, sūdzības un vēlmes.

Terapijas fāzes

Pirmā fāze

Pirmajā fāzē tikšanās ar speciālistu notiek divas reizes nedēļā. Mērķis ir iepazīties ar pacienta ēšanas problēmu un stabilizēt ēšanas paradumus. Šajā periodā arī notiek personalizēta izglītošana par ēšanas pataloģijas dinamiku un raizēm par ķermeņa svaru.

Otrā fāze

Otrajā fāzē progresu sistemātiski izvērtē un kopā ar pacientu veido nākošās fāzes terapijas plānu. Tikšanās pārorientējas uz vienu reizi nedēļā.

Trešā fāze

Trešajā fāzē uzmanība pastiprināti tiek vērsta uz tiem faktoriem, kas turpina ēšanas traucējumu psihodinamiku. Visbiežāk tas ietver tādas tēmas kā: satraukums par ķermeni, apgrūtinoši un emocionāli dzīves notikumi un uztura ierobežojumi.

Ceturtā fāze

Ceturtajā fāzē terapijas sesijas pāriet uz tikšanos reizi divās nedēļās. Šajā posmā fokuss ir uz nākotni. Tiek aktualizēta pārmaiņu saglabāšana un risināti potenciālie kritumi.

VIDEO: Kā Kognitīvi biheiviorālā terapija var palīdzēt ēšanas traucējumu gadījumā

Lai pierakstītos konsultācijām vai procedūrām veselības centrā “Vivendi”, aicinām izmantot elektronisko pieteikuma formu!

Pēc pieraksta veikšanas reģistratūras darbinieki ar Jums sazināsies, sūtot e-pastu vai zvanot uz norādīto tālruņa numuru, lai apstiprinātu Jums vēlamo laiku vizītei pie izvēlētā speciālista.

Pieraksts bez apstiprinājuma pa tālruni vai apstiprinājuma e-pasta saņemšanas nav derīgs!

Ja vēlaties atteikt vai pārcelt pierakstu, lūdzam to darīt zināmu vismaz 24 stundas pirms vizītes. Ja informēsiet veselības centra reģistratūru vēlāk par noteikto laiku, būs jāveic neapmeklētā pakalpojuma apmaksa pilnā apmērā!

Pieteikties vizītei


Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu jums ērtāku un drošāku mājaslapas lietošanas pieredzi. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu «Piekrītu», jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs jebkurā laikā varat atcelt savu piekrišanu, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Izvērsts Privātuma Politikas apraksts pieejams šeit.zzz