Pāru terapija palīdz pārim apzināti iepazīt, izprast un uzlabot savas attiecības. Terapijas procesā tiek noskaidroti gan katra individuālie attiecību modeļi un pieredze, gan arī procesi un dinamika, kas izpaužas attiecībās. Tas paver iespēju labāk saprast sevi, partneri un veidoties dziļākai tuvībai starp partneriem. Terapijas laikā tiek apzināts, kā komunikācija starp partneriem ietekmē attiecības un kā virzīties uz tādu komunikāciju, kas attiecības spēcina un stabilizē. Piemēram, uzlabojot veidu, kā tiek risinātas domstarpības, veicinot savlaicīgu dalīšanos.
Pastāv vairākas pāru terapijas pieejas. Veselības centrā Vivendi pāru terapiju vada klīniskā psiholoģe, KBT terapeite Kristīne Dūdiņa, kura ir padziļināti apguvusi un strādā ar emocionāli fokusētās pāru terapijas metodēm, darbā izmanto arī citas pieejas, piemēram, shēmu terapijas, Gotmana terapijas metodes.
Pāru terapija var būt noderīga ikvienam pārim, kas vēlas apzināti veidot attiecības, uzlabot tuvības sajūtu vai atrisināt kādas īstermiņa vai ilgtermiņa grūtības. Nav jāgaida līdz attiecības ir kļuvušas neizturamas vai ir liela negatīvo emociju pieredze un atsvešinātība.
Jau attiecību sākumā terapija var palīdzēt izveidot veselīgus komunikācijas ieradumus un izvairīties no pieredzēm, kas grauj uzticēšanos un atsvešina. Dziļāka izpratne par katra partnera piesaistes stilu, vajadzībām un ievainojamību, var palīdzēt izvairīties no savstarpējas sāpināšanas.
1. Emocionāli tuvākas attiecības un augstāka apmierinātība ar attiecībām kopumā
Pāru terapijas laikā partneri ne tikai attīsta izpratni prāta līmenī, bet arī mācās empātiski un saudzīgi pieskaņoties viens otra emocionālajām vajadzībām. Konflikti un aizvainojumi liek noslēgties, ieņemt aizsardzības pozīciju un atsvešina. Terapeits palīdz pakāpeniski veidot drošu un atbalstošu savstarpējo komunikāciju, lai partneri justos droši atklāties, būt ievainojami un atjaunot tuvības sajūtu.
2. Veiksmīgāka saskarsme ikdienā
Terapijas laikā uzlabojas partneru prasmes skaidri un cieņpilni paust savas domas, emocijas, kā arī dot telpu partnerim, un uzklausīt tā, lai partneris justos sadzirdēts.
3. Labāk risina konfliktus un domstarpības
Domstarpības ir neizbēgamas jebkurās attiecībās. Agresīviem konfliktiem var būt graujoša ietekme uz attiecību kvalitāti, tomēr konflikts paver iespēju labāk iepazīt vienam otru un attīstīt attiecības. Terapija var palīdzēt attīstīt uz risinājumiem orientētu, cieņpilnu komunikāciju domstarpību laikā, lai prasmīgi vadītu grūtas sarunas.
4. Spēcina vai atjauno savstarpēju uzticēšanos
Viens no pāru terapijas izveidotājiem Džons Gotmans ir teicis: “Nodevība ir noslēpums, kas atrodas katru brūkošu attiecību kodolā- pat tad, ja pāris to neapzinās.”
Neuzticība ir tikai viens no veidiem, kā izpaužas uzticēšanās trūkums vai kas to grauj. Visbiežāk uzticēšanos grauj mazas ikdienas pieredzes: “Vai es varu paļauties, ka Tu iegādāsies pienu? Vai Tu ieklausīsies manās jūtās un vajadzībās? Vai Tu cieni manu laiku un ieguldījumu attiecības? Vai Tu vari pieņemt mani? Vai Tu būsi ar mani līdzās grūtības?”. Kad sakrājas daudz negatīvu pieredžu, uzticēšanās partnerim zūd un notiek atsvešināšanās.
Katras attiecības ir unikālas, arī vajadzības, ar kādām pāris vēršas terapijā, atšķiras. Pirmajās sesijās terapeits kopā ar pāri izpēta attiecību dinamiku un tad vienojas par terapijas mērķiem. Izvērtēšana ietver arī individuālu tikšanos ar katru no partneriem. Individuālās sesijas laikā tiek dziļāk izpētīti katra partnera attiecību veidošanas modeļi dzīves laikā, arī bērnības pieredžu kontekstā, apzināti individuālie izaicinājumi un skaidrāk formulētas vajadzības.
Kā notiek pāru terapija?
Pāru terapija sākas ar terapeita un pāra iepazīšanos un vajadzību apzināšanos, terapijas mērķu uzstādīšanu. Biežāk tās varētu būt 4 sesijas (pirmā sesija pārim kopā, tad katram atsevišķas sesijas, tad atkal pārim kopā). Pēc tam sākas terapijas darba process, par kura biežumu un ilgumu savstarpēji vienojas.
Cik bieži notiek pāru terapijas tikšanās jau darba procesā?
Tas ir individuāli pēc pāra iespējām. Visbiežāk vienojas par tikšanos reizi 2 nedēļās, bet var būt reizi nedēļā vai retāk.
Kādas ir pāru terapijas izmaksas?
Cena par pāru terapiju (90min.) – 120eur
Cena par individuālu konsultāciju (45min.) – 80eur
Kāds ir minimālais terapijas sesiju skaits?
Daži pāri var vēlēties atnākt uz dažām sesijām, bet ilgstošāka terapijas var ilgt vairākus mēnešus.
Ko darīt, ja pāru terapijas iniciators ir viens, bet partneris nevēlas iesaistīties? Vai var nākt viens uz konsultāciju?
Šī tad nav pāru terapija, bet individuāla sesija, kurā runā par attiecību jautājumiem.