Psiholoģiskā izpēte
Psiholoģiskā izpēte ir salīdzinoši ātrs, strukturēts veids, kā iegūt informāciju par dažādām sfērām:
- Kognitīvās spējas (piemēram, IQ, atmiņa, domāšana, uzmanība, darba ātrums utt.),
- Personības iezīmes,
- Psihoemocionālais stāvoklis,
- Dažādi traucējumi (piemēram, trauksme, depresija, UDHS, psihiskas saslimšanas u.tml.).
Iegūtā informācija savukārt ļauj speciālistiem precizēt diagnozi un noteikt iespējamos terapeitiskos mērķus vai arī palīdz klientam labāk izprast sevi, savas spējas un grūtības.
Izpētes kopējais ilgums ir atkarīgs no izpētes mērķa (pārbaudāmās sfēras) un klienta darba ātruma. Psiholoģiskās izpētes neatņemama sastāvdaļa ir sākotnējā tikšanās un saruna. Minimālais nepieciešamais kopējais izpētes laiks ir divas stundas (konsultācijas).
Psiholoģiskā izpēte var tikt iedalīta vairākās daļās, kuras tiek kombinētas pēc nepieciešamības saskaņā ar izpētes mērķi:
- Saruna pirms izpētes. Sarunas laikā tiek precizēts izpētes mērķis, klienta sūdzības, kā arī pārrunāta klienta dzīves pieredze. Šī ir neatņemama izpētes sadaļa, jo sarunas laikā iegūtā informācija tiek analizēta un interpretēta kopā ar tālākajā izpētē iegūtajiem datiem. Šī izpētes daļa, atkarībā no konkrētā klienta, var ilgt no pusstundas un ilgāk.
- Kognitīvo spēju pārbaude. Šajā izpētes daļā tiek izmantoti dažādi uzdevumi vai uzdevumu sērijas, ar kuru palīdzību tiek noskaidrots, vai klientam ir kādas grūtības attiecīgajā sfērā. Parasti vienas sfēras pārbaudei tiek izmantoti vairāki uzdevumi, lai iegūtu pēc iespējas precīzākus datus. Šīs izpētes daļas apjoms ir atkarīgs no nepieciešamo uzdevumu skaita un klienta darba ātruma. Izpētei nepieciešama viena stunda un ilgāk.
- Psihoemocionālā stāvokļa un personības iezīmju izpēte. Šajā izpētes daļā tiek izmantotas dažādas aptaujas, kuras lielākoties aptver gan psihoemocionālo stāvokli, gan personības iezīmes. Aptaujās iekļauti jautājumi par fiziskajām sūdzībām u.c. informācija, kura nepieciešama ārstiem diagnozes precizēšanai.
- Izpēte specifisku traucējumu u.c. gadījumos. Papildus standarta izpētei iespējams pārbaudīt dažādus specifiskus traucējumus, tomēr visos gadījumos ir rekomendējams izpētīt arī psihoemocionālo stāvokli un personības iezīmes, ko iespējams ir radījuši dotie traucējumi:
- Uzmanības deficīts un hiperaktivitāte (UDHS). Izpētes laikā tiek kombinēti dažādi kognitīvo spēju uzdevumi un aptaujas. Izpētei nepieciešamas divas stundas un ilgāk.
- Traumējošas pieredzes ietekmes izpēte. Izpētē tiek izmantotas dažādas aptaujas un klīniskā intervija. Izpētei nepieciešama viena stunda un ilgāk.
- Disociatīvo traucējumu izpēte. Izpētē tiek izmantotas dažādas aptaujas un klīniskā intervija. Izpētei nepieciešama viena stunda un ilgāk.
- Izpēte DEĀK vajadzībām. Izpētes laikā tiek kombinētas dažādas metodes atkarībā no pārbaudāmās sfēras. Izpētei nepieciešama stunda un vairāk.
- Izpēte atbrīvojumam no eksāmeniem. Izpētes laikā tiek kombinētas dažādas metodes atkarībā no pārbaudāmās sfēras. Izpētei nepieciešama stunda un vairāk.
- u.c. pēc nepieciešamības.
Izpētei nepieciešamie dokumenti un informācija:
Vēlams uz izpēti ierasties ar nosūtījumu no ārstējošā ārsta, kurā pēc iespējas precīzāk uzrakstīts izpētes mērķis (skat. informāciju iepriekš). Ja izpēti vēlaties veikt personīgi, tad izpētes mērķis tiks definēts pirmās tikšanās (sarunas) laikā.
Pirms izpētes vēlams arī iegūt informāciju vai pārdomāt sekojošus savas dzīves posmus un notikumus: agrīnā attīstība (piemēram, dzemdību traumas, vecums dzimšanas laikā, vecums, kurā sākāt runāt, staigāt, dažādas smagas saslimšanas, traumas); pieredze bērnudārzā, skolā; augšanas pieredze ģimenē, attiecību pieredze, traumējoša pieredze, smagas traumas un saslimšanas, nevēlami paradumi, kā arī galvenās sūdzības šobrīd.
Mēs piedāvājam individuālo izpēti dažādām vecuma grupām. Lai veiktu psiholoģisko izpēti bērniem, vecumā līdz 18 gadiem, ir nepieciešama vecāku/aizbildņu piekrišana.