Sāpes ir brīdinājuma signāls, nepieciešams organisma izdzīvošanai, tās vēsta, ka kaut kas organismā nav kārtībā.
Dažos gadījumos sāpju rašanās un pārvades mehānismos ir traucējumi un izmaiņas, kas maina sāpju sajūtas, padara tās hroniskas un grūti ārstējamas. Sāpju terapija nozīmē ne tikai lietot pretsāpju zāles, bet bieži vien – ārstējot sāpes izraisījušos cēloņus vai pamatslimību – sakārtot fizisko ķermeni un emocionālo sfēru, stabilizēt garīgās funkcijas.
Saspringtajā dzīves ritmā arvien vairāk novērojamas galvassāpes – 8 no 10 cilvēki ar tām saskaras vismaz reizi gadā. Galvassāpes tiek iedalītas divās grupās – 1) primārās galvassāpes (ja tās ir tikai galvassāpes) un 2) sekundārās, ja galvassāpes izraisa kāda saslimšana.
Visbiežāk sastopamas ir primārās galvassāpes: migrēna un stresa un sasprindzinājuma galvassāpes
Cilvēki, kas nepievērš uzmanību galvassāpēm un cer, ka tās pāries pašas no sevis, neapzināti ļauj tām progresēt, tādēļ ļoti būtiska ir galvassāpju profilakse un ārstēšana, t. sk., konsultācija ar ārstu.
Lai izprastu galvassāpju raksturu, biežumu, provocējošos faktorus, vēlams veikt atzīmes migrēnas dienasgrāmatā, ko var atvērt un lejupielādēt šeit (sievietēm un vīriešiem/bērniem). Atvērsies gada kalendārs, kurā ar krustiņiem jāatzīmē galvassāpju reizes. Sievietēm jāatzīmē arī mēnešreizes, jo migrēna var būt saistīta ar ciklu. Ar šādu kalendāru var apmeklēt galvassāpju speciālistu un izanalizēt lēkmju biežumu, saistību ar stresiem vai kādiem citiem faktoriem un izlemt ārstēšanas taktiku vai retām lēkmēm pietiek atrast īsto medikamentu, kas palīdz, vai arī sastādīt ārstēšanas plānu.
Vislabāk pacientiem ar sāpēm varēs palīdzēt algologs jeb sāpju ārsts, dr. Daina Jēgere un dr. Linda Zvaune, kas ir padziļināti apguvušas sāpju diagnostikas un ārstēšanas metodes.
Ja nepieciešams, ārstēšanā tiks iesaistīti fizioterapeits, ārsts psihoterapeits un citi komandas locekļi.
Pretsāpju medikamenti
Onabotulīna toksīna injekcijas