Sirds veselības programma

Veselība, sirds un holesterīns

Kopš seniem laikiem sirdij tiek piedēvēta īpaša loma un nozīme – to dēvējam par mīlestības un dzīvības simbolu, bet asinis par dvēseles un dzīvības enerģijas nesēju. Tādēļ nav brīnums, ka tieši par sirds – dzīvības avota – veselību runājam tik daudz.

Agrāk uzskatīja, ka par kardiovaskulārām saslimšanām vispirms ir jāuztraucas vīriešiem, jo sievietes ar tām slimo mazāk. Taču pēdējā laika statistika rāda, ka arī sievietēm sirds asinsvadu saslimšanas sastopamas tikpat bieži.

Kā ar riska faktoriem?

Vispirms jau tas ir vecums – vīriešiem virs 45, sievietēm virs 55 gadiem (ap 70 gadu vecumu šis risks izlīdzinās – tas ir vienāds kā sievietēm, tā vīriešiem).

Otrkārt – ģimenes anamnēze, proti, vai cilvēkam tuvos rados ir kāds, kuram agrīni bijušas kardiovaskulāras saslimšanas – insulti, infarkti. Agrīni – tas nozīmē vīriešiem jaunākiem par 55 gadiem, sievietēm jaunākām par 65.

Atšķirībā no ārējiem, šos mainīt nevaram, taču varam ko citu, piemēram, atmest smēķēšanu, kas ir viens no būtiskākajiem riska faktoriem.

Smēķēšanas pārtraukšana mazina mirstības risku no sirds un asinsvadu slimībām vīriešiem 2,5 reizes un sievietēm 2 reizes.

Nākamais riska faktors ir paaugstināts asinsspiediens, kas var būt ceļš uz insultu, infarktu.

Paaugstināts cukura līmenis arī ir nozīmīgs riska faktors un tāpēc tas pieder pie tā saucamajiem ,,tehniskās apskates parametriem’’.

Noteikti jāmin paaugstināts ķermeņa masas indekss virs 30kg/m2 un vēdera apkārtmērs virs 94 cm vīriešiem un virs 80cm sievietēm arī ir riska faktors, kuru var ietekmēt.

Visbeidzot – paaugstināts holesterīna līmenis.

Tavas veselības pase

Rādījums Norma Piezīmes
Ķermeņa masas indekss (ĶMI) = ķermeņa svars (kg) / auguma garums (m2)

Vīrieši: 20-26
Sievietes: 18,5-25

ĶMI līdz 29,9 — palielināts svars, ĶMI pārsniedzot 30, sākas aptaukošanās
Cukura līmenis asinīs (mmol/l) Tukšā dūšā: 3,8-5,5 Pēc ēšanas: līdz 8,0 1 mmol/l = 18 mg /dl (var tikt izmantotas dažādas atskaites sistēmas)
Holesterīna līmenis asinīs (mmol/l vai mg/dl)

5,2 mmol/l
200 mg/dl

-
Asinsspiediens (mm Hg) 90-139 / 60-89 Norma atkarīga no vecuma

 

Latvijā visbiežāk lietotā riska aprēķināšanas shēma ir SCORE (abreviatūra no angļu valodas – Systemic Coronary Risk Evaluation) . SCORE sistēma domāta praktiski veseliem cilvēkiem bez klīniskas vai preklīniskas KVS. Tā balstās uz 5 nozīmīgu KVS RF novērtēšanu: vecumu, dzimumu, smēķēšanu, sistolisko arteriālo spiedienu un KH. Par paaugstinātu risku uzskata, ja kardiovaskulāras nāves risks ir ≥ 5%. Zemāk ir standarta SCORE , kura ir visplašāk pieejamā un lietotā un kur ABLH līmenis ir ap 1,4-1,5 mmol/L.

SCORE

Katram pacientam tiek piemērota individuāla sirds veselības rehabilitācijas programma, kuru izstrādās Vivendi centra speciālistu komanda.

Papildus informācijai lūdzam zvanīt pa tālruni 204 51 777, vai uzdot savus jautājumus šeit