Dr. Linda Zvaune(Neiroloģe, sāpju ārste)
Triptānu grupas medikamenti ir specifiski migrēnas lēkmes kupējoši medikamenti. Triptāni neārstē migrēnu, bet tikai akūtu migrēnas lēkmi. Tie nav stiprāki pretsāpju medikamenti, kā reizēm tiek maldīgi uzskatīts. To darbības mehānisms ir pavisam citādāks, un tie nav efektīvi citu galvassāpju gadījumos, izņemot ļoti spēcīgās grupālās jeb cluster galvassāpes, kad triptānus lieto deguna aerosola vai zemādas injekciju veidā, lai tie maksimāli ātri spētu iedarboties. Triptāni migrēnas ārstēšanā ir pazīstami tikai pēdējos 30 gadus, iepriekš tika izmantoti medikamenti, kas sintezēti no melnā rudzu grauda – ergotamīni, bet to lietošanu ierobežo blakusparādības.
Triptāni nav brīnumtabletes, tie neizārstē migrēnu pavisam, kā arī nespēj apstādināt migrēnas auru. Ne visiem migrēnas pacientiem triptānu iedarbība ir 100% efektīva, taču tie ļauj veiksmīgāk kontrolēt migrēnas lēkmi, kas, savukārt, var aizkavēt nākamās lēkmes parādīšanos. Triptānu lietošana ik dienu sniedz atvieglojumu miljoniem migrēnas pacientu visā pasaulē, jo tie spēj apturēt migrēnas lēkmi 30 līdz 90 minūšu laikā. Tās ir izglābtas stundas un dienas, ko migrēnas pacients būtu zaudējis no savas dzīves, pavadot sāpēs un diskomfortā, kas rezultējas ar nespēju strādāt, iesaistīties ikdienas aktivitātēs un ģimenes dzīvē. Neārstēta migrēnas lēkme var ieilgt līdz pat 3 dienām. Neefektīvi kontrolētas lēkmes ir viens no riska faktoriem, kas var veicināt aizvien biežāku lēkmju parādīšanos vai to transformēšanos hroniskā formā.
Kādā veidā triptāni spēj ietekmēt akūtu migrēnas lēkmi?
Galvenais to iedarbības mehānisms ir selektīva galvas smadzeņu apvalka asinsvadu sašaurināšana. Selektīva nozīmē, ka netiek ietekmēta asins cirkulācija smadzenēs un pārējā ķermenī, bet iedarbība pārsvarā ir tikai uz galvas smadzeņu asinsvadiem. Tie, saistoties ar specifiskiem serotonīna receptoriem asinsvadu sieniņā, neļauj asinsvadam izplesties, kas parasti notiek migrēnas lēkmes laikā. Vēl tie iedarbojas uz trīszaru nerva šķiedrām un neļauj to galos izdalīties iekaisuma un sāpju mediatoriem, kā arī mazina sāpju impulsa pārvadi uz centrālo nervu sistēmu. Triptāni, galvenokārt, mazina migrēnas sāpes, bet nomāc arī slikto dūšu, nepatiku pret gaismu un trokšņiem. Diemžēl tie nespēj ietekmēt migrēnas auru (apmēram 30% migrēnas pacientu 5 līdz 60 minūtes pirms migrēnas lēkmes var piedzīvot nepatīkamus, bet pārejošus neiroloģiskus simptomus – biežākie no tiem ir redzes un vai jušanas traucējumi.
Ir zināmi 7 veidu triptāni , Latvijā pieejami 4 (tie ir recepšu medikamenti). Visi darbojas līdzīgi, taču katram tomēr ir savas īpašības un arī individuālā panesamība un efektivitāte. Kāds ir ar ātrāku iedarbību, cits savukārt neiedarbojas tik ātri, bet nodrošina ilgstošāku un stabilāku efektu. Ja kāds no triptāniem nav palīdzējis mazināt migrēnas lēkmi vai ir bijuši nepatīkami blakusefekti, ir vērts mēģināt kādu citu triptānu.
Triptāniem var būt dažādi ievades veidi – tabletes (t.sk., ātri šķīstošās), svecītes, deguna aerosols, zemādas injekcijas. Tiek pētītas arī jaunas ievades metodes, piemēram, transdermālie triptānu plāksteri. Kopumā triptāniem ir laba panesamība, bet, kā jau jebkurām zālēm, arī tiem var būt novērojamas blakusparādības. Ne visi pacienti tās izjūt, bet daļa, īsi pēc triptāna ieņemšanas, atzīmē, ka ir novērojuši tirpuma sajūtu rokās vai citviet ķermenī, miegainību, pastiprinātu svīšanu, muskuļu sāpes, sāpes vai spiediena sajūtu krūtīs. Nepatīkamās sajūtas krūtīs tiek skaidrotas ar barības vada spazmu, nevis ar ietekmi uz sirds asins apgādi. Šie simptomi nav bīstami, un ir īslaicīgi. Jāatceras, ka dažiem pacientiem kopā ar migrēnas lēkmi parādās arī trauksmes sajūta – bailes no tuvojošās sāpju lēkmes.
Triptāni var paaugstināt asinsspiedienu, līdz ar to pacientiem, kas sirgst ar sirds un asinsvadu saslimšanām (stenokardija, nekontrolēta arteriāla hipertenzija, ateroskleroze, koronāra sirds slimība u.c.) vai paaugstinātiem riska faktoriem šādām saslimšanām, triptānu lietošana nav ieteicama.
Grūtniecības un krūts zīdīšanas laikā daudzu medikamentu lietošana ir ierobežota. Par laimi, vairumam sieviešu grūtniecības laikā migrēnas aktivitāte ievērojami samazinās vai pat izzūd pavisam. Kas attiecas uz triptānu lietošanu – nav veikti plaši grūtnieču populācijas pētījumi, bet ir uzkrāta pieredze, t.s., grūtnieču reģistrs (uzskaite par tām sievietēm, kas turpinājušas lietot triptānus grūtniecības laikā). Gadījumos, kad grūtniecēm vai māmiņām, kas baro bērniņu ar krūti, ir mokošas un grūti kontrolējamas migrēnas lēkmes, noteikti ieteicams konsultēties ar ārstu par iespējām, kā atvieglot šāda veida lēkmes. Ir gadījumi, kad, izvērtējot ieguvumus un riskus, ir pieļaujama atsevišķu triptānu lietošana.
Kā pareizi lietot triptānus?
Efektīva migrēnas lēkmju kontrole nozīmē, ka 2 stundu laikā galvassāpes no stiprām vai vidēji stiprām ir samazinājušās uz vieglām vai izzudušas pavisam, vismaz 2 no 3 lēkmēm tiek veiksmīgi ārstētas, un ir panākts stabils pretsāpju efekts – galvassāpes neatsākās tuvāko 24 stundu laikā, kā arī nav nepieciešamība pēc papildu medikamentu ieņemšanas.
Raksta autore: Neiroloģe, algoloģe dr. Linda Zvaune, Vivendi Galvassāpju centrs
Dalies