Skolioze ir termins, kas apzīmē dažādu iemeslu radītas un dažādu veidu jeb formu izmaiņas cilvēka mugurkaulā, krūšu kurvī un rumpī.
Visbiežāk skoliozi diagnosticē pusaudžu vecumā. Skoliozes progresa risks augstāks ir meitenēm nekā zēniem, it īpaši straujajā augšanas periodā. Tādā gadījumā to sauc par progresējošu idiopātisku skoliozi.
Ja skolioze ir mazāk izteikta, pastāv iespējamība, ka cilvēks to atklāj tikai pieaugušajā vecumā, piemēram, konsultācijā pie fizioterapeita.
Lai noteiktu skoliozes diagnozi, nepieciešams veikt rentgenoloģisko izmeklēšanu.
Stājas izmaiņas, kas var liecināt par skoliozi:
Skolioze parasti kombinējas ar "plakanu" mugurkaulu krūšu kurvja zonā, krūšu kurvja deformāciju un muguras asimetriju, tomēr katrs gadījums ir atšķirīgs un unikāls.
Sekas, kādas var radīt neārstēta skolioze:
Svarīgi, lai skolioze tiktu diagnosticēta pēc iespējas agrīnāk – jo ātrāk uzsākta terapija, jo tā ir efektīvāka. Tomēr – arī pieaugušo vecumā tā var sniegt būtiskus uzlabojumus, piemēram, mazināt muskuļus sāpes, veicināt simetriskāku stāju, uzlabot muskulatūras spēku un veicināt plaušu funkcijas.
Šrotas metode Latvijā ir populārākā fizioterapijas metode, kas tiek pielietota skoliozes ārstēšanā, un tā pasaulē ir pierādījusi sevi arī vairākos zinātniskajos pētījumos. Skoliozes ārstniecības procesā šo metodi drīkst pielietot tikai tie fizioterapeiti, kas ir apmācīti un saņēmuši attiecīgo sertifikātu.
Veselības centrā “Vivendi” fizioterapeite un sertificēta Šrotas metodes terapeite Zane Rožkalne konsultē un ārstē gan bērnus, gan pusaudžus un arī pieaugušos, kuriem diagnosticēta skolioze.